Od 1 Maja 2018 zamykamy nasz sklep www. Składane zamówienia nie będą realizowane.

Delektatory – projekt niedokończony

Delektatory to zdecydowanie eksperyment projektowy, który znajduje się gdzieś na pograniczu obiektu i przedmiotu. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy, albo wręcz prawie nikt nie widzi potrzeby dla delektatorów w życiu codziennym, ale wydaje mi się, że są takie chwile, kiedy te przedziwne narzędzia do jedzenia są bardzo potrzebne. Nie lubię powielać schematów myślowych, ale trudno mi się nie zgodzić, że tempo dzisiejszego dnia powoduje, że nie potrafimy się już delektować ani wielkimi, ani małymi chwilami.

Jedzenie to jedna z podstawowych czynności i chociaż z biologicznego punktu widzenia nie jest odruchowa jak oddychanie, to mam wrażenie, że w praktyce dnia codziennego jedzenie staje się czynnością absolutnie zautomatyzowaną. Jemy w biegu, w przerwie, w trakcie i podczas, rzadko celebrujemy ten element życia. I właśnie dlatego tak bardzo spodobał mi się projekt Ali Pałys, który czy chcemy, czy nie odkrywa na nowo czynność zaniedbaną – jedzenie. Delektatory zostały zaprojektowane, aby smakować każdy kęs i celebrować każdą chwilę.

Każdy z delektatorów ma niecodzienną formę, która pozwala nie tylko cieszyć oko, ale też stymuluje kubki smakowe, tak aby jedzenie stało się prawdziwą ucztą. To, co mnie najbardziej uwodzi w delektatorach czyli kontrast pomiędzy masywną głowicą i lekką, eteryczną rękojmią jest też największym koszmarem w procesie produkcji.

Nie ma możliwości, aby wykonać delektatory z porcelany w tradycyjnej technologii – nie da się wykonać tak precyzyjnej formy aby dobrze oddać zaprojektowany przez Alę kształt, dodatkowo wyjątkowo, lekka rączka nie jest w stanie unieść ciężkiej głowicy. Podjęłyśmy próbę drukowania w porcelanie, ale pojawiły się te same problemy, wydaje nam się, ze zrobienie delektatorów z plastiku przy pomocy wtrysku jest absolutną profanacją. Chyba jednak będziemy musiały pomyśleć o zmodyfikowaniu projektu, niezależnie od trudności z wdrożeniem, ten projekt zasługuje przynajmniej na krótką serię.